Az elhízás kóros következményei

A kövérség egyértelműen betegségnek tekintendő, mert rizikófaktora lehet számos kórállapot megjelenésének. Az elhízást komolyan kell venni, mert számos szövődménye lehet, amelyek csak teljes életmódváltással (csökkentett energia (kalória) tartalmú étrend, fokozott testmozgás) előzhetők meg.


Cukorbetegség

Az elhízás következtében kialakuló betegségek közül a szénhidrát-anyagcserezavar a leggyakoribb, vagyis az inzulinrezisztencia, a csökkent glukóztolerancia és a 2-es típusú cukorbetegség.


Szív- és érrendszeri megbetegedések

A magas LDL-koleszterinszint miatt érelmeszesedés alakulhat ki. Megjelennek a magas vérnyomás súlyos következményei (agyvérzés, szívinfarktus, veseelégtelenség). Az alsó végtagokon visszértágulat és a vénás keringési elégtelenség alakulhat ki.


Nehéz légzés, oxigénhiány

A hasi zsírszövet növekedése miatt felnyomott rekesz csökkenti a hasi-mellkasi légzőmozgást, ezáltal oxigénhiányhoz vezethet.


Asztma és alvászavar

Az elhízottakban gyakoribb az asztma, amely a testsúly csökkentésével gyógyulhat. Súlyosan elhízottaknál alvási légzészavar is előfordul.


Reflux, zsírmáj és epekő

Gyakori a reflux betegség (a gyomor savas tartalma a nyelőcsőbe visszakerül), valamint a máj zsíros átalakulása, az úgynevezett „zsírmáj” megjelenése. Az elhízásban gyakoribb az epekövesség.


Női és férfi „bajok”

Elhízott nőknél gyakoriak a menstruációs zavarok, a meddőség. Elhízott férfiakban pedig potenciazavar következhet be.


Izületi problémák

Az elhízás következtében fokozódik továbbá a gerinc normális görbületeinek és az alsó végtagok ízületeinek terhelése. Gyakori a csigolyaközi porckorong-megbetegedés, a csípő- és térdízület károsodása,

 
Az elhízás kezelése

A tartós fogyáshoz vezető diéta célja pedig egyértelműen a zsírszövet mennyiségének csökkenése, mely csak fokozatosan, hosszú távú tervezéssel valósítható meg. A sikeres fogyáshoz zsírszegény, energiaszegény, finomított szénhidrátokban (cukrok) szegény, azonban összetett szénhidrátokban, növényi rostokban gazdag étrend szükséges. A férfiaknak 1400- 1800 kcal/napos étrend, nők esetében 1200-1400 kcal/napos étrend az általános a kívánt testsúly eléréséig.


A testmozgás esetén a hangsúly a fokozatosságon és a rendszerességen van.